Katalizör nedir? Nerede kullanılır?

1 org zoom

KATALİZÖR HAKKINDA

AQUACOOL Trend M.A.C boya bir çok yüzeyde üstün tutunma kabiliyetine ve dirençli bir yüzey elde etmenizi sağlar. Bazı yüzeylerde sadece M.A.C boya yetmez bunlar; Cam, Seramik, Porselen, Fayans, Metal, Alüminyum vb. gibi “inorganik” yüzeylerde ve su direnci gerektirecek yüzeylerde İlk kat boya içerisine KATALİZÖR katmalısınız.

Katalizör, M.A.C boyanın inorganik yüzeylere tutunma kabiliyetini ve su direncini geliştiren bir katkıdır. Yüzey ve boya arasında güçlü bir bağ kurar.

Sadece vernik uygulayacağınız inorganik yüzeylerde de ilk kat vernik uygulamasında katalizör ekleyerek uygulama yapmalısınız.

Nasıl Kullanırım?

Boyama yapacağınız yüzeyleri öncelikle iyi temizlemelisiniz. Yağ, kir ve toz boyanın yüzeyde tutunmasını engeller. Temizlediğiniz ve duruladığınız yüzeye M.A.C boya ve katalizör karışımını kadife rulo veya ipek fırça ile uygulayabilirsiniz.

Karışımı Nasıl Hazırlamalıyım?

M.A.C boyaya katalizör katkısını boya miktarının %2.5 kadar ekleyerek karışım oluşturmalısınız. Ev ortamında bunu hesaplayabileceğiniz bir ölçek olmayabilir bu yüzden ideal miktarlar aşağıdaki gibidir;

150 ml boya veya verniğe 1 doz (5ml ambalaj)
500 ml boya veya verniğe 3 doz (5ml ambalaj)
1000 ml boya veya verniğe 5 doz (5ml ambalaj)

 

katalizor tek ,

 

Katalizör boyaya katıldıktan 2 saat süre ile etkinliği devam eder, sonrasında tekrar eklenmelidir veya 2 saat içerisinde bütün boya ile ilk kat uygulamanın yapılması gerekmektedir. Katalizör boyaya katıldıktan 1 gün sonra boyayı katılaştırmaya başlar, bu yüzden 1000 ml boyaya 5 adet katalizörü boşaltarak karışım hazırlamak yerine 2 saat içerisinde kullanabileceğiniz kadar boyaya katalizör ekleyerek uygulama yapın.

Bir plastik bardak yaklaşık olarak 150 ml kadardır. İçerisine 1 adet katalizör boşaltın ve karıştırın karışımı yüzeye uygulayın bittikçe tekrar yeni bir karışım hazırlayın bu sayede katalizör boşa gitmemiş olur ve boyama işiniz yarım kalsa dahi ertesi gün yine boyanızı kullanabilirsiniz.

İlk kat boyama işlemini gerçekleştirdikten sonra 3 saat içerisinde yüzey dokunma kuruluğuna ulaşır. İkinci kat boya uygulamasında M.A.C boya içerisine tekrar katalizör eklemenize gerek yoktur. İki veya üç kat uygulama sorasında istediğiniz gibi bir yüzey elde edersiniz.

Yüzey Temizliğini Nasıl Yaparım?

Aquacool Trend M.A.C boya ve katalizör ile boyama işlemi sonrasında yüzeyin en az gün su ile temas etmemesi gerekmektedir. 1 gün sonra yüzeyler kullanım için hazır hale gelir.

3 gün sonra yüzey direnci üst seviyeye çıkarak tırnak ile çizilmeme dayanıklılığına ulaşır.

7 gün sonra M.A.C boya ve katalizör ile boyadığınız yüzeyler temizlik yapabileceğiniz kadar dirençli hale gelir. Temizlik yaparken çamaşır suyu veya tuz ruhu haricinde tüm yüzey temizleyicileri ile temizlik yapabilirsiniz.

Not: Çamaşır suyu veya tuz ruhu bütün boyalı yüzeylere zarar verir, yüzeyler gün geçtikçe deforme olmaya başlar!

 

Aquacool Trend M.A.C paint ve katalizörü sayesinde en zorlu yüzeylerde dahi üstün tutunma performansı ve su direnci elde edersiniz. Her türlü boya ve dönüşüm projelerinizde AQUACOOL Trend ürünlerini gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz emeğinizi ve paranız boşa gitmez.

 

https://www.youtube.com/watch?v=hiHzH24O41U

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sepeti Paylaş